Minun

 

Vaalipäivä ja tulokset

 

Äänestys Pelkosenniemen kirkossa sunnuntaina 18.11.2018 päättyi klo 20.

Vaalijärjestelmän mukaiset seurakuntavaalien tulokset ovat nähtävissä tässä alapuolella. Pelkosenniemen seurakunnan kirkkovaltuustossa on 15 paikkaa, ja näiden lisäksi tarvitaan varajäseniä, joita ovat loput 6 ehdokkaana ollutta.

Vaalijärjestelmä ei tässä vaiheessa enää näytä varajäsenten tietoja, mikä johtuu vain siitä, että järjestelmä näytti isommissa seurakunnissa kaikki varsinaisten jäsenten lisäksi olleet ehdokkaat "Varajäsen"-statuksella. Meillä Pelkosenniemellä sen sijaan kaikki loput ehdokkaana olleet ovat varajäseniä. (vt. kirkkoherra Marja Juntunen)

Valitse toinen seurakunta

Pelkosenniemen seurakunta

http://pelkosenniemenseurakunta.fi

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

18,8 %

Äänestäneitä 271
Äänioikeutettuja 1441

Ennakkoäänestysprosentti

14,9 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

14,8 %

Äänestäneitä 4
Äänioikeutettuja 27

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 15 kpl
Valituista uusia 5 kpl
keski-ikä vuotta 62 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Riitta Lindberg  Eläkeläinen 8 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 213,00 * 32
Lea Sannelvuo Pankkitoimihenkilö, eläkeläinen 14 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 106,50 * 30
Marja-Liisa Oinas Rehtori, eläkkeellä 9 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 71,00 * 21
Venla Väisänen  TAM, tuntiopettaja 21 Tulevaisuuden seurakunta ehdokaslista 57,00 * 15
Marja-Liisa Kelloniemi Maatilayrittäjä 5 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 53,25 * 20
Elina Lakso Eläkeläinen 7 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 42,60 * 19
Eero Perttunen Maat. ja metsät. maisteri, eläkeläinen 13 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 35,50 * 17
Tarja Kenttämaa  Lähihoitaja 6 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 30,43 * 15
Jouni Ahvenainen  Poromies 17 Tulevaisuuden seurakunta ehdokaslista 28,50 * 11
Juhani Pelkonen Lehtori, eläkkeellä 11 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 26,62 * 14
Olli-Pekka Hannula Autoilija 2 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 23,67 * 12
Hellevi Kangas Eläkeläinen 4 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 21,30 * 9
Jorma Peltola Eläkeläinen 12 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 19,36 * 9
Anitta Laurila  Lupasihteeri 19 Tulevaisuuden seurakunta ehdokaslista 19,00 * 11
Pirjo Heikkilä Lähihoitaja 3 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 17,75 * 5

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Mika Parviainen Nuoriso- ja kulttuurisihteeri 10 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 16.3846 4
Liisa Tervo Matkailuyrittäjä 15 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 15.2143 3
Eila Ylilokka   Ammatillinen opettaja, agrologi (AMK) 22 Tulevaisuuden seurakunta ehdokaslista 14.25 8
Hanna Tyni   Lähihoitaja 16 Seurakunnan parhaaksi ehdokaslista 14.2 3
Kaisa Pulska   Lähihoitaja, diakonissa-opiskelija 20 Tulevaisuuden seurakunta ehdokaslista 11.4 7
Maarit Julkunen-Korhonen   Gemmologi, siivooja 18 Tulevaisuuden seurakunta ehdokaslista 9.5 5

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja